background

Ako môže projektant prispieť k bezpečnosti nových okien?

15.10.2012

V spravodajstve TV JOJ – Noviny,  redaktori v reportáži „Krádeže cez plastové okná“ ukázali aké je ľahké prekonať plastové okno obyčajným skrutkovačom. Na českom portály iDNES „Za vloupání „mohou“ výrobci oken, kteří nenabízejí bezpečnostní kování“ zase redaktor vinil za vlámanie výrobcov okien. V skutočnosti však za to „môže“ neinformovanosť investorov a honba za čo najnižšou cenou na nové okná. Málokto z investorov si uvedomuje riziká vlámania cez nezabezpečené okno alebo terasové dvere a ak investor nedopytuje bezpečnostné riešenie, výrobca okien mu nemusí automaticky ponúknuť okno s bezpečnostným kovaním. Pritom prekonanie okna so štandardným kovaním je tak jednoduché. Presvedčiť sa o tom môžete aj vo videu.

Bezpečnostné kovanie MACO i.S.

Rakúsky výrobca okenného kovania, spoločnosť MACO, na zabránenie vlámania cez vypáčené okno, vyvinul bezpečnostné kovanie MACO i.S. Jadrom celého systému je tzv. i.S. bezpečnostný čap s hlavičkou v tvare hríbika, ktorý sa zasunie do drážky bezpečnostného uzáveru pripevneného na ráme okna a vytvorí sa tak bezpečnostný bod okna. Čím viac je týchto bezpečnostných bodov, tým menšie sú šance pre zlodeja. Bezpečnostné body je nutné kombinovať s bezpečnostnou kľučkou s blokovacím tlačidlom alebo cylindrickou vložkou, a v rizikových oblastiach tiež s bezpečnostným sklom.

Rola projektanta v bezpečnosti okien

Z vlastnej skúsenosti vieme, že investor často požaduje určitú úroveň zabezpečenia okien, ale často nevie, ako presne svoju predstavu formulovať realizačnej firme. A zároveň môže realizačná firma z dôvodu najnižších nákladov zredukovať bezpečnostné prvky okna. Podľa typu investora môžete úroveň bezpečnosti okien definovať už v projekte nasledujúcou výbavou bezpečnostného kovania.

Investor požaduje základnú bezpečnosť:

  • bezpečnostné okenné kovanie MACO s minimálne 2 i.S. bezpečnostnými bodmi (2x i.S. čap + i.S. uzáver) v rohoch okna
  • bezpečnostná okenná kľučka MACO s blokovacím tlačidlom alebo cylindrickou vložkou

Investor požaduje skúšanú bezpečnosť (AhS):

  • bezpečnostné okenné kovanie MACO so 4 i.S. bezpečnostnými bodmi v rohoch okna
  • bezpečnostné sklo
  • bezpečnostná okenná kľučka MACO s blokovacím tlačidlom alebo cylindrickou vložkou

Investorom je banka, klenotníctvo, a pod. (normovaná bezpečnosť):

  • bezpečnostné okenné kovanie MACO s bezpečnostnými bodmi podľa normy EN 1627-30 (úroveň RC2 alebo RC3),
  • vlepované bezpečnostné sklo
  • bezpečnostná okenná kľučka MACO Tresor

Investor má malé deti:

  • bezpečnostná okenná kľučka MACO uzamykateľná (detská poistka)


video obsluhy bezpečnostnej kľučky

Viac informácií pre projektantov nájdete na www.bezpecneokna.sk/projektanti. Prospekt k problematike bezpečnosti okien si môžete stiahnuť tu.

Späť