background

Späť ku koreňom - rekonštrukcia Bratislavského hradu

16.05.2011

Obraz majestátneho hradu so štyrmi rohovými vežami sa vryje do pamäti každému, kto navštívi Bratislavu. Kedysi monumentálne sídlo kráľov - dnes symbol slovenskej štátnosti. Po dlhých dvesto rokoch sa hrad dočkal celkovej rekonštrukcie. Výrobca okenného kovania MACO mal tú česť byť pri tom.

Podobne ako pri prestavbe hotela Kempinski High Tatras vo Vysokých Tatrách, bolo cieľom architektov aj v prípade Bratislavského hradu vrátiť tejto kultúrnej pamiatke jej historicky vernú podobu. Rekonštrukcia fasády a interiéru bola preto realizovaná citlivým spôsobom rešpektujúcim jedinečný charakter hradných priestorov.

Skryté okenné kovanie MACO INVISIBLE

Jedným z najvýznamnejších reštaurátorských zásahov bolo osadenie nových okien v celom areály hradu (celkovo 372 okien). Dôraz venovaný každému detailu viedol k voľbe okien vyrobených na mieru s úplne skrytým kovaním MACO INVISIBLE.

Úplne skryté kovanie ponúka okrem bezpečnostných a tepelnoizolačných vlastností aj iné výhody. Závesy okenného krídla sú vďaka špeciálnej konštrukcii dokonale skryté pod úrovňou profilu, pri pohľade z interiéru je na okne viditeľná len okenná kľučka, kovanie vizuálne neruší celkový vzhľad okna.

Dokonalé funkčné riešenie

Kovanie je osadené a úplne zapustené v priestore drážky, takže neprichádza do styku so vzduchom a efektívne tak predchádza vzniku tepelných mostov. Mechanizmus kovania je precízny, zabezpečuje dokonalé tesnenie po celom obvode okna. Uhol otvorenia krídla okna môže prekročiť 90° v závislosti od typu ostenia, čo umožňuje opticky zaujímavejší uhol výhľadu otvoreným oknom. Výhodou konštrukcie MACO INVISIBLE je jeho jednoduché použitie, bez potreby frézovania krídla či rámu.

Spolu s vysokým bezpečnostným štandardom ponúka MACO INVISIBLE ideálne konštrukčné a estetické vlastnosti, vhodné pre hrad aj pre dom.

Späť