Okenné kovanie - srdce každého okna

O okennom kovaní toho v médiách mnoho nepočujete. Reklama je tiež pomerne skromná. Niet sa čomu diviť, kovanie nie je na predaj zdanlivo ani zďaleka tak sexy ako dizajn profilu, a ohromujúce ako počet jeho komôr. Napriek tomu na kvalitnom kovaní celé okno stojí a padá. Doslova.

Je to práve kovanie okna, ktoré ho otvára, sklápa a zabezpečuje mikroventiláciu. Okenné kovanie je veľmi dôležité pre dlhú spoľahlivú funkciu okna. Nájdete ho po obvode okenného krídla a rámu.

Podľa zvoleného typu okenného kovania je možné s oknom vykonávať rôzne pohyby. Pri výbere nových okien sa budete musieť rozhodnúť, či chcete okno:

  • iba otvárať
  • iba sklápať do ventilačky
  • súčasne otvárať i sklápať

Väčšie posuvné okná alebo dvere je možné vybaviť posuvne – sklopným alebo zdvihovo – posuvným kovaním.

Medzi jednotlivé prvky okenného kovania patria

  • okenné závesy (pánty)
  • okenná kľučka
  • uzatváracie čapy a protiľahlé uzávery (protikusy)
  • polohovacia poistka (dvíhač krídla)
  • u sklopných okien navyše sklopné nožnice
  • rôzne mechanizmy skryté pod lištou kovania v krídle

Zastavme sa krátko pri každom pojme.

Okenné závesy (pánty)

Domáca úloha: pozrite sa doma na okno. Pánty a kľučka sú na ňom neprehliadnuteľné, že? Skúste si predstaviť pánty neviditeľné. Páčilo by sa vám to? S úplne skrytým kovaním MACO je to možné. Pri pohľade z interiéru by ste akékoľvek pánty hľadali márne – schovali sme ich do priestoru medzi okenný rám a krídlo. Krídlo dokonca môže lícovať s rámom. Proste čisté línie. Dokonalá harmónia. Elegancia sama.

Okenná kľučka

Kľučka je najviditeľnejšou časťou celého systému kovania okna. Svojím tvarom, materiálom a farbou vhodne doplňuje okno ako celok a nesie teda dôležitú estetickú funkciu. Okrem koho kľučka „riadi“ celý systém okenného kovania – podľa toho, do akej polohy ju nastavíte, okno vykoná požadovaný pohyb.

Obdobne ako pri pántoch, i kľučky vieme zapustiť do okenného krídla, takže si ich sotva všimnete. Pastva pre oči predovšetkým pre milovníkov funkcionalistických interiérov. Prečítajte si o našej kľučke Tentazione.

Pohybový mechanizmus

Jeho väčšiu časť nevidíte. Rôzne prevody, prevodovky a tiahla sú skryté pod krycou lištou kovania. Úlohou pohybového mechanizmu je prenášať pohyb z okennej kľučky na uzatváracie čapy, prípadne nastavovať sklopné nožnice do polohy mikroventilácie alebo klasickej ventilačky.

Tichý a ľahký, taký by mal byť jeho chod. Čím kvalitnejšie spracovanie, tým menej si ho uvedomujete.

Údržba okenného kovania

Je to tak. Aj o okenné kovanie je potrebné sa starať. Pravidelne, najlepšie raz ročne, ho premazávajte (viac v návodoch na obsluhu) a ak sa vyskytnú problémy so zatváraním okna, je treba ho nechať nastaviť.

Bezpečnostné okenné kovanie

Bežné okenné kovanie bez bezpečnostných bodov a bezpečnostnej kľučky je veľmi ľahko vypáčiteľné. Stačí jen skrutkovač a pár sekúnd. Zlodej strčí medzi okenný rám a krídlo dlhší skrutkovač a štandardné čapy kovania „prehodí“ cez uzávery (protikusy) a okno je rýchlo a ticho násilne otvorené. Často za sebou nezanechá žiadnou stopu. A vysvetľujte potom poisťovni, že ste mali okno určite uzavreté!

Bezpečnostné okenné kovanie nie je finančne nič náročného a funguje jednoducho a spoľahlivo. Odolný bezpečnostní čap s otočnou hlavičkou v tvare hríbika pri zavretí okna zájde do drážky bezpečnostného uzáveru. Vytvorí tak pevný bezpečnostný bod. Okno bežnými nástrojmi nevypáčite. Čím viac bodov osadíte týmito chytrými i.S. čapmi, tým budú okno nebo terasové dvere tvrdší oriešok k prekonaniu. Nezabudnite na bezpečnostnú kľučku s blokovacím tlačidlom alebo  zámkom, pretože bez tejto kľučky nie je okenní kovanie bezpečnostné! Uzamykateľná kľučka navyše funguje ako detská poistka.

MACO okenné kovanie s i.S. bezpečnostným bodom
MACO okenné kovanie s i.S. bezpečnostným bodom
Rohový prevod okenného kovania
Rohový prevod okenného kovania

Ako vyzerá skryté kovanie a zapustená kľučka Tentazione

Ako ovládať a udržovať okenné kovanie MACO

Bezpečnostné okenné kovanie
Bezpečnostné okenné kovanie