Otázky a odpovede

Prečo by som si mal obstarať okná s bezpečnostnými prvkami, keď sú drahšie?

Pokiaľ máte štandardné dvere s bezpečnostným zámkom, ktoré sú dnes lepšie zabezpečené ako okná, zlodej zvolí cestu najmenšieho odporu cez okno.

Ale ako sa dostane zlodej cez okno, keď je na ňom už viacbodové celoobvodové kovanie? To predsa nejde!

Zlodej strčí medzi okenný rám a krídlo dlhší skrutkovač a štandardné viacbodové čapy „prehodí“ cez uzávery, alebo ich z vonkajšej strany posunie do polohy otvorenej (kľučka vnútri sa otočí akoby s ňou otočila neviditeľná ruka) a okno je otvorené rýchlo a potichu. 

Nie je pre zlodeja jednoduchšie rozbiť sklo a preliezť ?!

Pri bežných rodinných domoch v hustejšej zástavbe nie. Rozbitie skla robí hluk a pri preliezaní rozbitým oknom hrozí poranenie. V prípade bydliska v rizikovej lokalite odporúčame taktiež bezpečnostné sklo.

Doma máme alarm.

V rámci MACO i.S. bezpečnosti je možné vložiť diely na sledovanie polohy okien, kde dostanete signál do alarmu.

Prečo je dôležitá okenná kľučka MACO EMOTION s cylindrickou vložkou alebo s blokovacím tlačidlom?

Okná osadené bezpečnostným kovaním ale bez okennej kľučky MACO s cylindrickou vložkou či s blokovacím tlačidlom  je možné otvoriť!!! 

Zlodej si navŕta otvor do okenného krídla v mieste okennej kľučky. Z vonkajšej strany nasadí na vnútorný mechanizmus kľučky drôt, čím bez problémov a väčšieho násilia okno otvorí. 

Okennú kľučku MACO s cylindrickou vložkou alebo s blokovacím tlačidlom nie je možné zvonku otočiť ani po prevŕtaní okenného profilu, pretože vnútorný mechanizmus je blokovaný proti manipulácii z vonkajšej strany. Jediná možnosť, ako kľučkou otočiť, je zatlačiť blokovacie tlačidlo, alebo odomknúť cylindrickú vložku kľúčom z interiéru.

V paneláku ma cez okno nikto nevykradne!

Obľúbená finta páchateľov v poslednej dobe je preliezať cez balkóny, alebo sa spustiť lanom zo strechy.

Bezpečnostná kľučka MACO s cylindrickou vložkou ako detská poistka okna?

Áno, okenná kľučka MACO so zámkom funguje ako detská poistka proti nežiadanému otvoreniu okna malými deťmi. Aby ste okno otvorili, je potrebné kľučku odomknúť kľúčom. Okno je proti pohybu možné zaistiť ako v zatvorenej, tak v sklopnej polohe vetrania.

Bezpečnostná kľučka MACO s cylindrickou vložkou ako detská poistka okna?

Áno, okenná kľučka MACO so zámkom funguje ako detská poistka proti nežiadanému otvoreniu okna malými deťmi. Aby ste okno otvorili, je potrebné kľučku odomknúť kľúčom. Okno je proti pohybu možné zaistiť ako v zatvorenej, tak v sklopnej polohe vetrania.

Je možné namontovať bezpečnostnú kľučku ako detskú poistku na okno dodatočne?

Klasickú okennú kľučku je možné pomocou skrutkovača demontovať, do pôvodných otvorov je možné namontovať bezpečnostnú kľučku MACO s detskou poistkou. Výmena kľučky je jednoduchá, bez zásahu do profilu okna (inštruktážne video).

Je možné dodatočne doplniť bezpečnostné kovanie na už existujúce plastové okno alebo drevené okno?

Ak máte novšie kovanie MACO, možno ho doplniť iba o chýbajúce bezpečnostné body (napr. bezpečnostné uzávery).

Je vhodné aj pre vchodové dvere?

MACO i.S. bezpečnosť je vyvinutá aj pre vchodové dvere. Existuje niekoľko možností ako zvýšiť bezpečnosť (dverné zámky MACO PROTECT až so 4 i.S. bezpečnostnými bodmi).

Bude schopná ovládať okno s bezpečnostným kovaním moja žena?

Určite áno. Pretože bezpečnostné čapy sú otočné, to znižuje odpor a trenie pri zatváraní a preto stačí na ich ovládanie vyvinúť menšiu silu.